Wszystko co pownniście wiedzieć o metodach uprawy kiełków
Kiełki są korzystnym źródłem witamin i minerałów, w Polsce kiełki są popularne od lat. Zdecydowanym atutem jest szybkie kiełkowanie i przystępność. Idealne jako dodatek do dań i potraw nadają się do spożycia od razu po ścięciu lub po obróbce termicznej.
Jak wybrać nasiona na kiełki?
Na początku powinniśmy zaopatrzyć się w specjalne nasiona przeznaczone do uprawy kiełków. Warto szczególnie zwrócić uwagę na nasiona posiadające certyfikat EKO europejskiego zielonego listka oraz nadzór PIORiN-u, dzięki temu mamy gwarancję, że nasiona pochodzą z zalegalizowanego i bezpiecznego źródła oraz są wolne od szkodliwych środków chemicznych. Nasiona klasy premium mają zapewnioną 95% kiełkowalność i znacznie wyższe prawdopodobieństwo wzejścia w porównaniu do tańszych odpowiedników. Wyższa kiełkowalność oznacza mniej „martwych” nasion które są dużym zagrożeniem dla uprawy kiełków dlatego warto wybrać certyfikowane nasiona wysokiej jakości. Większość nasion dostępnych na rynku oscyluje w granicach 75-85% kiełkowalności.
Więcej o nasionach przeczytasz w artykule „Czy wszystkie nasiona nadają się na kiełki i mikroliście?”.
Jak przygotować nasiona do kiełkowania?
Po kupieniu odpowiednich nasion, nasiona dokładnie płuczemy i moczymy kilka godzin w wodzie filtrowanej lub chłodnej wcześniej przegotowanej (zwykle około 5-6 godzin). Następnie płuczemy ponownie i układamy w kiełkownicy, słoiku, sitku lub woreczku. Kiełki nie potrzebują światła, nie musza być w widnym miejscu, a dla niektórych wręcz nie jest wskazane. Kiełki podlewamy wodą filtrowaną lub wcześniej przegotowana już schłodzoną. Nadmiar wody należy usunąć.
Kiełkownica
Specjalna tacka, często w ułożeniu warstwowym wykonana z plastiku, szła lub ceramiki. Kiełkownice mają na dnie zbiornik na wodę oraz system odprowadzający nadmiar wilgoci, co znacznie ułatwia proces uprawy minimalizując prawdopodobieństwo wystąpienia pleśni. Nasiona wysiewamy na tacki, a dzięki warstwowej konstrukcji możemy uprawiać różne gatunki w tym samym czasie. Kiełki należy płukać 3 razy dziennie.
Sitko
Na dowolnym naczyniu umieszczamy sitko z nasionami. Jest to przystępny sposób i nie wymaga specjalistycznego sprzętu. Nasiona płuczemy 3 razy dziennie.
Słoik
Do słoika wlewamy wodę i wkładamy nasiona, pamiętajmy aby nasiona nie przekroczyły 1/10 jego wysokości (np. słoik 500ml, około 20g nasion). Górę słoika zakrywamy gazą. Po kilku godzinach wylewamy wodę i ustawiamy słoik dnem do góry pod katem 45 stopni, tak aby nadmiar pozostałej wody mógł wypłynąć. Nasiona należy moczyć 2-4 razy dziennie. Dostępne są specjalne nakrętki na słoik z metalowej siateczki które z powodzeniem zastępują gazę.
Woreczek
Potrzebujemy woreczek z tkanin lnianych i konopnych. Przepłukane nasiona wsypujemy do woreczkami moczymy z woreczkiem w naczyniu z wodą, po czym odsączamy. Woreczek moczymy 2 razy dziennie w przez około 1 minutę. Następnie po odsączeniu wody worek ustawiamy w umiarkowanie ciepłym miejscu. Proces trwa około 4 dni w zależności od gatunku nasion. Należy wybierać woreczki z naturalnym kolorem, barwione mogą zawierać niebezpiecznie związki chemiczne.
Uprawa kiełków na wacie
Najpopularniejszym sposobem w Polsce rozsławionym przez rzeżuchę jest uprawa kiełków na wacie. Wilgotną watę umieszczamy na talerzyku lub dowolnym innym pojemniku, następnie rozsypujemy nasiona. Należy pamiętać aby utrzymać wilgotność waty, musimy pilnować aby jej nie przelać. Alternatywnie zamiast waty możemy użyć maty jutowej, maty konopnej lub ligniny.
Co z uprawą w ziemi?
Alternatywą dla kiełków jest uprawa mikroliści w ziemi, ale czy warto…? Zdecydowanie! Fotosynteza sprawia, że mikroliscie są prawdziwą bombą witaminową czerpiąc substancje odżywcze nie tylko z nasion ale przed wszystkim z ziemi, łapią również promienie słoneczne i zmieniają je w aminokwasy i mikroelementy. Kiełki hodujemy w zamkniętych pojemnikach i wodzie co stwarzające potencjalne zagrożenie dla zdrowia. Wilgoć i temperatura wpływają na namnażanie się bakterii Salmonelli czy Shigelli. Mikroliście rozwijają się bezpiecznie, w ziemi i na świeżym powietrzu dzięki czemu możesz śmiało dodawać je do potraw, sałatek i innych dań.
Więcej o Mikroliściach które są zdrowsze, bezpieczniejsze i łatwiejsze w uprawie od kiełków przeczytasz na naszym blogu: Mikroliście – dlaczego warto je uprawiać?, Mikroliście – ich skład i działanie dla Twojego zdrowia, Czy microgreens to superfood?.
Przechowywanie
Kiełki będę gotowe po około 5 dniach. Wysuszone kiełki możemy przechowywać w lodówce maksymalnie przez parę dni, ale warto spożyć je od razu po zbiorach. Ponadto po zakończeniu należy dokładnie umyć i zdezynfekować naczynia wykorzystywane do uprawy kiełków.