ZASADY DOSTAWY

Dlaczego w zestawie nie ma instrukcji papierowej?

Zdecydowaliśmy się nie dołączać do zestawów instrukcji papierowej ze względów środowiskowych.
Dzięki temu, że instrukcja znajduje się na stronie WWW jesteśmy w stanie uratować życie co najmniej 5 drzewom rocznie!

Dziękujemy, że pomagasz

DZIEŃ 1

Instrukcja_1

Krok 1: Zaczynamy!

Otwórz pudełko

Pod wieczkiem znajdują się skrobiowe chrupki (wypełniacz). Wyciągnij je ze środka i wyrzuć do śmieci (są biodegradowalne – można je wrzucać do bioodpadów lub rozpuścić w zlewie). Następnie wyciągnij tekturową przekładkę i pergamin, odłóż je na bok – za chwilę będą Ci potrzebne.

Krok 2: Pierwsze podlewanie

Podlej całość używając około 125 ml wody

Staraj się żeby strumień wody był mały i nie podnosił za bardzo podłoża i nasion. Zadbaj o to, żeby całe podłoże było wilgotne. Polecamy użycie spryskiwacza lub atomizera. Jeśli podłoże nie przyjmuje wody (wylewa się z tacki) podlewaj po trochu, należy pozwolić podłożu nasiąknąć. Suchy torf ma właściwości hydrofobowe.

Krok 3: Odpowiednie warunki do kiełkowania

Ułóż z powrotem pergamin, a potem tekturową przekładkę

Na przekładkę postaw obciążenie w postaci dwóch puszek z przetworami lub ceramicznych kubków. Słonecznik można dodatkowo obciążyć (waga obciążnika nawet do 1kg). Postaraj się by waga rozkłada się równomiernie. Dociążamy mikroliście w celu lepszego ich ukorzenienia i pogrubienia łodyg. Dodatkowo zamykamy wilgoć w środku. Nie stawiaj zestawu przy krawędzi parapetu lub stołu, mikroliście podnosząc przekładkę potrafią zrzucić z siebie kubki!

Krok 4: Temperatura jest kluczowa

Daj im trochę ciepła!

Pudełko postaw w miejscu gdzie będzie miało zapewnioną temperaturę przynajmniej 21 stopni Celsjusza. Nasiona podczas kiełkowania wolą wyższe temperatury, jednak staraj się by ta nie przekraczała jednak 27 stopni Celsjusza. Unikaj miejsc w pełnym słońcu i bezpośrednio obok kaloryfera – może to bardzo szybko wysuszyć podłoże. Papierowa doniczka może delikatnie przesiąkać – postaw ją na jakieś podstawce lub odwróconym kartoniku.

DZIEŃ 2

Krok 5: Zaczynamy proces kiełkowania

Sprawdź wilgotność podłoża

Pierwszych kilka dni nasiona kiełkują, nie potrzebują dostępu światła. Podlewaj delikatnie około 40-50ml wody każdego dnia. Dla ułatwienia użyj atomizera lub spryskiwacza. Staraj się nie utopić nasionek.

DZIEŃ 3 – 4

Krok 6: Pojawiają się pierwsze pędy

Sprawdzaj codziennie jak przebiega proces kiełkowania

Pierwszych kilka dni nasiona kiełkują, nie potrzebują dostępu światła. Podlewaj delikatnie około 40-50ml wody każdego dnia. Dla ułatwienia użyj atomizera lub spryskiwacza. Staraj się nie utopić nasionek.

DZIEŃ 5 – 8

Krok 8: Światło i woda = wzrost

Podlewaj swoje uprawy

Podlewaj całość równomiernie około 40-50ml wody – rób to codziennie, staraj się delikatnie zwiększać ilość wody każdego dnia, większe mikrolistki potrzebują często więcej wody (w szczególności Rzodkiewka, Słoneczniki Groszek – te można podlewać nawet dwa razy dziennie).

Krok 9: Pielęgnacja

Opcjonalne: Pielęgnacja

Jeśli zauważysz, że do listków przyczepia się perlit (białe wapienne kamyczki z podłoża) lub skorupki nasion to możesz delikatnie przeczesać dłonią swoje mikroliście. Gdyby siewki słonecznika nadal miały przyczepione do liści skorupki nasion należy je ręcznie usunąć. Łupinki dużo łatwiej odchodzą od liści jeśli są delikatnie zwilżone.

DZIEŃ 6 – 10

Krok 10: Ostatnia prosta

Trochę cierpliwości

Podlewaj swoje uprawy po 40-50ml dziennie aż do zbiorów. Teraz należy czekać i dać wzrastać roślinom. Pierwsze mikrolistki powinny być gotowe do spożycia już w 7-8 dni od momentu odpakowania i podlania ich po raz pierwszy. Niektóre mikrolistki jak np. Czerwona Kapusta mogą wzrastać nawet do 21 dni i w całym okresie wzrostu nadają się do spożycia.

DZIEŃ 7 – 14

Krok 11: Zbiory

Czas na spożycie!

Jeśli zauważysz, że pojawia się dodatkowy „liścień prawdziwy” pomiędzy parą pierwotnych mikrolistków, to oznacza, że to ostatni dzwonek aby wykonać zbiory!

 

Wyjątkiem jest groszek, ten można uprawiać do momentu aż podczas codziennego testowania stwierdzimy że łodygi stają się łykowate oraz włókniste i tracą smak świeżego zielonego groszku.

Krok 12: Przechowywanie

Jak przechowywać mikrolistki po ścięciu

Najlepszym wyborem jest lodówka i pojemnik z wieczkiem. Ścięte mikroliście należy ułożyć  w środku pojemnika na delikatnie zwilżonym papierowym ręczniku i zamknąć go wieczkiem. W razie braku wolnych pojemników alternatywą może być woskowijka lub kuchenny woreczek strunowy wielokrotnego użytku. Mikroliście potrafią zachować świeżość od 3 do 7 dni (groszek nawet do dwóch tygodni). My polecamy zjadać je wszystkie od razu – w takiej formie są najbardziej odżywcze i smaczne!

SPRAWDŹ NASZE PRODUKTY

Aż 18 zestawów i akcesoria które pomogą
Ci rozpocząć przygodę z mikroliścmi!

Rzodkiewkowe - Love (6 sztuk)

Zakochaj się w tych pikantnych, zdrowych
i smakowitych mikrolistkach. 

Paczka Classic Mini (6 sztuk)

6 zestawów do uprawy mikrolistków. Idealny dla początkujących!

Paczka Omni (18 sztuk)

Aż 18 zestawów do samodzielnej uprawy. 

Najczęściej zadawane pytania

Karton, etykietę i tekturowe przekładki należy wyrzucić do pojemnika na papier. Skrobiowy biodegradowalny wypełniacz (zielone chrupki) może trafić do odpadów BIO (to skrobia kukurydziana, pod wypływem wody się rozkłada). Papierowa tacka oraz ziemia może być kompostowana, można ją wykorzystać do swoich upraw po wstępnym przesianiu (oddzielić masę korzeniową od podłoża) lub po kompostowaniu. Całość zestawu jest w pełni biodegradowalna.

Nie, długi termin przydatności pozwala na stopniowe używanie kolejnych zestawów, my osobiście na parapecie mamy zawsze 3-4 zestawy i zużywamy je mniej więcej każdego tygodnia, mikroliście znajdują zastosowanie w kuchni praktycznie do każdej potrawy.

Korzenie kiełków posiadają tzw. Włośniki, czyli boczne włoski korzeniowe. Zwiększają one możliwości sorpcyjne korzeni, które poszukują wody. To naturalne zjawisko, oznacza że kiełkowanie zachodzi prawidłowo. Pleśń przypomina pajęczynę, pojawia się najczęściej na starych łupinkach nasion, należy pozbywać się łupinek i mikroliści na których pojawiły się objawy pleśni.

Najlepszym miejscem do składowania nieużywanych zestawów i nasion jest chłodna i ciemna półka. Należy unikać miejsc wilgotnych oraz nasłonecznionych. Wysoka temperatura nie jest dobra do przechowywania nasion. Nie jest wskazane przechowywanie ich w lodówkach.

Jest to z reguły około roku od daty pakowania (podana na etykiecie produktu) – zestawy zostały przygotowane w taki sposób, że mogą poczekać na swoją kolej nawet kilka, o ile nie kilkanaście miesięcy. Jeśli zestaw będzie użyty w ramach czasu podanego na etykiecie nie powinno być żadnych problemów z kiełkowaniem czy jakością produktu. Nawet po przekroczeniu terminu przydatności nasze zestawy nadal są dobre, jednak ich kiełkowalność może mieć zauważalny spadek.

Nie, wystarczy tylko naczynie którym będziesz podlewać zestawy. Osobiście polecamy zaopatrzyć się dodatkowo w spryskiwacz, pozwala on równomiernie podlewać podłoże oraz w podstawkę pod zestaw, bo od momentu jak wystawimy nasze mikroliście na działanie słońca warto podlewać je „od dołu”.

Jeśli czarne plamki są w miejscach gdzie wcześniej zakleszczyły się łupinki nasion, jest to spowodowane porażeniem liścia, który został przycięty łupiną. Wraz ze wzrostem liścia blizna będzie coraz mniejsza. Jeśli plamki są na listkach i łodygach i występują na całości upraw oznacza to, że jest zbyt wysoka wilgotność powietrza i podłoża. Należy zadbać wtedy o lepszą przewiewność miejsca gdzie stoją wasze mikroliście oraz bardziej odpowiedzialne podlewanie. Korzenie które są przelane i nie mają dostępu do wody to po prostu się duszą i obumierają, a to prowadzi do pojawiania się chorób. Poprawa warunków wzrostu powinna odwrócić proces i plamki powinny samoistnie zniknąć.

Ziemia w zestawach to wysokiej jakości miks podłoża torfowego, perlitu, drobnego piasku oraz włókna kokosowego. Występuje w nim też naturalna grzybnia, tzw. mikroryza która żyje w symbiozie z korzeniami. Zwiększa ona powierzchnie korzeniową i możliwości chłonne. Jeśli na twojej papierowej doniczce pojawi się biały nalot, to jest to naturalne zjawisko – nie dzieje się nic złego!

Ziemia w zestawach to wysokiej jakości miks podłoża torfowego, perlitu, drobnego piasku oraz włókna kokosowego. Występuje w nim też naturalna grzybnia, tzw. mikroryza która żyje w symbiozie z korzeniami. Zwiększa ona powierzchnie korzeniową i możliwości chłonne. Jeśli na twojej papierowej doniczce pojawi się biały nalot, to jest to naturalne zjawisko – nie dzieje się nic złego!

Polecamy spożywać je od razu po ścięciu, mamy wtedy maksimum składników odżywczych, chrupiącą teksturę i pełnie smaku. Jeśli jednak chcecie je zachować na później, doskonale sprawdzają się zamykane pojemniki, na dno pojemnika warto włożyć delikatnie zwilżony papierowy ręcznik. Tak zamknięte w pojemniku mikroliście można przechowywać około tygodnia w lodówce.

Na chwilę obecną nasza firma prowadzi sprzedaż wysyłkową tylko na terenie Polski. Jeśli są Państwo zainteresowani wysyłką za granicę prosimy o kontakt mailowy na adres: biuro@mikroziolko,pl

Nasza firma zapewnia pełną politykę zwrotów i gwarantujemy, że jeśli produkt z powodów związanych z wadami produkcyjnymi bądź transportem dotarł do Państwa w złym stanie to prosimy o kontakt z nami wraz z opisem reklamacji (załączone zdjęcia) pod mailem: biuro@mikroziolko.pl

Wszystkie nieotwarte zestawy mogą Państwo zwrócić bez podania przyczyny do 14 dni od daty zakupu.

Numer konta bankowego: 70 1140 2004 0000 3602 7772 4553

PRZECZYTAJ

Sprawdź, który rodzaj kiełków jest najsmaczniejszy. Poznaj najpopularniejsze i najlepsze nasiona na kiełki! W tym poradniku dowiesz się jakie kiełki wybrać do domowej hodowli!
Skąd pochodzi jęczmień? Jakie składniki odżywcze zawiera? Czemu warto spożywać jęczmień?

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do naszego newslettera. Będziemy wysłać do Ciebie informacje o nowych artykułach, wydarzeniach lub dzielić się z Tobą kodami promocyjnymi!
Shopping Cart