Mikroliście – ich skład i działanie dla Twojego zdrowia

Artystyczne ujęcie siewki słonecznika liścienie z bliska

Wszystkie kluczowe witaminy, minerały i substancje, które mają mikroliści

Smakują fenomenalnie a przy tym są zdrowe! Mikroliście powinny zagościć na Twoim stole szybko i bez ceregieli. Spytasz się – dlaczego? Oprócz smaku nie do podrobienia, przepełniają je
mikroelementy niezbędne dla Twojego zdrowia. Chcesz się dowiedzieć jakie?

Witaminy z grupy B

W mikroliściach można znaleźć przede wszystkim witaminy z grupy B. Młode siewki warzywne przepełniają substancje, które są niezbędne dla Twojego zdrowia. Wśród nich można odkryć:

  • B1 – tiaminę – kluczową dla mięśni i układu nerwowego;
  • B2 – ryboflawinę – wpływa m.in. na stan skóry i paznokci.
  • B3 – niacynę – niezbędną dla mózgu i obwodowego układu nerwowego;
  • B5 – kwas pantotenowy – oddziałuje na metabolizm tłuszczy.
  • B6 – m.in. pirydoksynę – pobudza układ nerwowy i krążenia.
  • B7 – biotynę – dba o stan skóry głowy i kondycję włosów.
  • B9 – kwas foliowy – chroni przyszłe mamy i ich maluszki.

A to tylko niektóre z witamin! Wystarczy dodać niewielką ilość pokrojonych mikroliści do Twojej kanapki czy sałatki. Zapomnij o suplementach i wyhoduj własne siewki w domu!
Pałaszowanie mikroliści uważane jest za sposób na codzienną prewencję chorób układu krążenia, nowotworów oraz ogólnego procesu starzenia. Związki zawarte w siewkach mają silne działanie przeciwzapalne, w związku z czym mogą być polecane osobom cierpiącym na chroniczne choroby o podłożu autoimmunologicznym. Od reumatyzmu, przez endometriozę, aż po alergie; Ponadto, cynaryna w świetle najnowszych badań przeciwdziała procesowi glikooksydacji, dzięki czemu może być pomocna w walce z cukrzycą!

Związki fenolowe

Do nich zaliczają się m.in. antocyjaniny. To zbawienne antyoksydanty, które hamują proces starzenia się skóry. A wszystko dzięki pierwszej fazie wzrostu mikroliści. Dzięki szybkiemu procesowi kiełkowania siewki nie tylko są smaczne. Wtedy właśnie rośliny wytwarzają związki fenolowe. Wiesz, że te same substancje odpowiedzialne są za smak i właściwości wina?

Razem z sulforanami stanowią zestaw substancji chemioprewencyjnych. Po prostu sprawiają, że zmniejsza się drastycznie prawdopodobieństwo zachorowania na raka. A to dzięki codziennemu pałaszowaniu Twoich ulubionych kanapek z pysznymi mikroliśćmi.

Flawonoidy

To potężna grupa prozdrowotnych związków organicznych. Posiadają cały szereg właściwości, które sprawiają, że czujesz się lepiej. Wśród nich można wyliczyć takie działania, jak:

  • przeciwzapalne – czyli zapobiegają przeziębieniom i stanom zapalnym.

  • przeciwutleniające – kolejna substancja, która spowalnia starzenie.

  • przeciwobrzękowe – zmniejszają obrzęki np. podczas okresu, kiedy organizm zatrzymuje wodę.

Czy wiedziałeś, że mikroliście mają w sobie zwiększoną moc ziół? To właśnie flawonoidy, które zostały zbadane również w polskiej literaturze, sprawiają, że siewki są tak skuteczne.

Sulforafan

Dodatkowo, niektóre mikroliście zawierają sulforafan, który według ostatnich odkryć naukowych jest jednym z najlepszych sposobów na walkę ze starzeniem się organizmu. Ten izotiocyjanian przynosi ze sobą wiele dobrego. Działa antyoksydacyjnie, jak i blokująco narastanie poziomów negatywnych czynników takich, jak poziom glukozy we krwi czy amyloidu Beta i Tau w mózgu.

Blokowanie przez sulforafan tych ostatnich wspiera przeciwdziałanie demencji i choroby Alzheimera. Ponadto zapobiega rozwojowi komórek rakowych. Czy rozumiesz już, że mikroliście są dla Ciebie lepszym suplementem a do tego naturalnym!

… a poza tym mikroliście po prostu są obłędne!

Ostatnim aspektem, dla którego naszym zdaniem warto spożywać mikroliście jest fakt, że prezentują się w daniach i sałatkach po prostu nieziemsko. Zamów już dzisiaj swoją porcję zdrowia i smaku.

Picture of Paweł Wordecha

Paweł Wordecha

Miejski rolnik, miłośnik domowych upraw i fitoterapii. Od 2017 zgłębiający wiedzę na temat domowej uprawy mikroliści i kiełków oraz ich wpływu na zdrowie i organizm człowieka. Jestem certyfikowanym dietetykiem, w swoich artykułach stawiam na badania naukowe oraz sprawdzone opracowania. Liczą się dla mnie fakty potwierdzone praktyką!

Udostępnij
Mikroziółko poleca
Zacznij uprawę
Shopping Cart