Podłoże w uprawie microgreens

Jakie podłoże do uprawy microgreens

Najpopularniejszym i jednym z najlepszych wyborów podłoża przy uprawie microgreens jest uprawa w ziemi. Nasionka należy wysiać dokładnie na ziemię, przykryć delikatną kołderką z cienkiej warstwy piasku, perlitu lub ziemi. Podlać i czekać na rezultaty. Jest to podłoże stosunkowo tanie w Polskich warunkach, w porównaniu do np. włókna kokosowego. Największą zaletą uprawy w ziemi jest wysoka zawartość składników odżywczych, która bezpośrednio przekłada się na większe plony mikroliści, które również dzięki temu zawierają więcej mikroelementów i witamin.

Czym różni się ziemia od podłoża?

  • Podłoże – tworzone na bazie włókna kokosowego, mat jutowych, papierze lub wacie i innych materiałów bez dodatku ziemi (składników mineralnych oraz próchnicy). Podłoże w większości przypadków jest jałowe lub zawiera śladowe ilości składników odżywczych potrzebnych roślinom do wzrostu. Podłoża można wymieszać z nawozami na bazie wody przeznaczonymi do kontaktu z roślinami spożywczymi.
  • Ziemia – jest to odpowiednio skomponowane podłoże, w którym składniki organiczne, tworzące próchnicę (torf, kompost, ziemia liściowa), związki mineralne (nawóz) oraz inne dodatki np. rozluźniające (np. perlit, piasek). W sklepach dostępne są różne rodzaje ziemi, różnice są w strukturze, ilości składników mineralnych oraz kwasowości (do 6,5 pH kwaśne, 6,6-7,2 pH obojętne, powyżej 7,3 pH zasadowe). Najlepsza ziemia do uprawy mikroliści to ziemia do ziół lub do rozsad/pikowania.

Podłoże w zestawach Mikroziółka

Podłoże jakie wybieramy do uprawy w zestawach Mikroziółka to kompost na bazie torfu wysokiego, ziemi liściowej z domieszką naturalnego perlitu.

  • Torf wysoki zawiera szereg korzystnych właściwości takich jak dużą zdolność do magazynowania związków odżywczych, powietrza i wody, charakteryzuje się luźną strukturą, a przede wszystkim jest podłożem sterylnym wolnym od patogenów i chwastów.
  • Ziemia liściowa zawiera składniki organiczne i związki mineralne potrzebne do wzrostu roślin.
  • Perlit jest to dodatek bardzo dobrze napowietrzający podłoże, rozluźnia i spulchnia podłoże, jest neutralny chemicznie.

Dla większości microgreensów najlepszym wyborem będzie ziemia zawierająca około 80% materiału organicznego (torf wysoki, włókno kokosowe), zmieszane z 20% perlitem. Kwasowość powinna wynosić na poziomie 6,2 pH (w zależności od gatunku mikrolistków wartość pH może się wahać).

Podsumowanie

Dzięki zbilansowanemu pH podłoża oraz dostarczeniu wszystkich niezbędnych składników mineralnych do wzrostu, nasze mikroliście są produktem kompletnym, w przeciwieństwie, do kiełków które są wyhodowane wyłącznie na wodzie. Uprawa kiełków tylko na wodzie jest powoduje, znaczne braki witaminach, mikroelementach, których synteza opiera się głównie na azocie, fosforze oraz potasie (tzw. N P K) które roślina pobiera z podłoża. Badania wskazują, że już na etapie imbibicji (czyli wczesnego kiełkowania) zaczyna się proces absorpcji składników odżywczych z podłoża przez rośliny. Dzięki temu zawiera więcej aminokwasów, witamin, antyoksydantów, flawonoidów i innych składników odżywczych. Uprawiając mikroliśćie w ziemi mamy pewność otrzymania produktu kompletnego, bez dodatkowego nawożenia.

Ziemię po użyciu można, a nawet powinno się kompostować. Po odpowiednim przekompostowaniu nadaje się do ponownego użycia.

Paweł Wordecha

Paweł Wordecha

Miejski rolnik, miłośnik domowych upraw i fitoterapii. Od 2017 zgłębiający wiedzę na temat domowej uprawy mikroliści i kiełków oraz ich wpływu na zdrowie i organizm człowieka. Jestem certyfikowanym dietetykiem, w swoich artykułach stawiam na badania naukowe oraz sprawdzone opracowania. Liczą się dla mnie fakty potwierdzone praktyką!

Udostępnij
Mikroziółko poleca
Zacznij uprawę
Shopping Cart