Jakie rodzaje oświetlenia wybrać do uprawy Microgreens?

Jakie oświetlenie do microgreens

Rodzaje oświetlenia przy uprawie microgreens?

Mikrolistki są bardzo łatwe w uprawie i każdy może je hodować, wymagania względem światła również nie są wygórowane. Siewki mikrolistków doskonale radzą sobie przy wykorzystaniu różnych źródeł światła. Do uprawy zestawów z microgreens, wystarczy naturalne światło słoneczne przy oknie lub lampy LED’owe które zazwyczaj są wykorzystywane przy produkcji komercyjnej. Poniżej omówimy najpopularniejsze opcje oświetlenia, od najtańszych do najdroższych oraz wymienimy niektóre zalety i wady każdzego z nich.

Naturalne światło słoneczne

Jest to najbardziej oczywisty sposób oświetlenia własnej mikro-uprawy, każdy nasłoneczniony parapet lub mała szklarnia może być używana do uprawy microgreens. Stawiając mikroliśćie na parapecie będą się one lekko zakrzywiać, kierując swoje łodygi w stronę promieni słonecznych. Zjawisko to nazwami fototropizmem dodatnim, jest to ruch powodujący wyginanie się organu roślinnego w kierunku światła. Szklarnie również mogą być wykorzystywane do uprawy microgreens. Najprostszą radą niwelującą zjawisko fototropizmu jest obracanie tacki.

  • Zalety: Darmowe, łatwo dostępne, nie wymaga okablowania ani wyłączników czasowych, pełne spektrum światła w zakresie 6500K w pogodny dzień, dodatkowe dogrzewanie uprawy.
  • Wady: Zmienne w zależności od pory roku i pogody, pełne słońce może wysuszyć uprawę, nie działa dobrze w systemach regałowych, wymaga dodatkowego oświetlenia w miesiącach jesienno-zimowych.

Lampy LED

Idealne sprawdzą się przy uprawie w pomieszczeniach bez dostępu do światła naturalnego lub przy dużej uprawie z wykorzystaniem pionowych stojaków/regałów w celu doświetlenia mikrolistków. Często są wybierane ze względu na niski pobór mocy i wysoką efektywność. Należy szukać lamp wodoodpornych (IP44) lub wodoszczelnych (IP67).

  • Plusy: Można dobrać odpowiednie kolory i temperatury barwowe, wysoka efektywność, niski pobór mocy, wysoka żywotność (powyżej 10 000 godzin), łatwe w instalacji (plug in).
  • Wady: Lampy LED są często niezabezpieczone przed wodą i kurzem, co czyni je podatnymi na uszkodzenia, są zwykle przeznaczone wyłącznie do instalacji poziomej, wysoki koszt zakupu.

Lampy Fluorescencyjne

Lampy Fluorescencyjne mają określone spektrum świetlne, jedyną wartością którą można manipulować jest temperatura barwowa światła, zużywają więcej energii i wytwarzają więcej ciepła. Łatwe do kupienia, często w gotowych zestawach do uprawy roślin, są też łatwe w instalacji (plug in). Wymagany jest zakup odbłyśników w celu maksymalizacji efektywności. Do uprawy mikrolistków należy szukać lamp wodoodpornych (IP44) lub wodoszczelnych (IP67).

  • Plusy: Bardzo dobre spektrum świetlne, wytwarzają ciepło, niska cena zakupu, łatwa dostępność, łatwa instalacja.
  • Wady: Wysokie zużycie energii, krótsza żywotność (z czasem tracą właściwości świetlne), nie są zabezpieczone przed wodą i kurzem.

Diody LED

Dostępne w wielu rozmiarach i intensywnościach, powszechnie stosowane w uprawach ustawianych pionowo (półki/szafki), ze względu na łatwą instalację w pionie lub poziomie.

  • Plusy: Produkuje minimalną ilość ciepła, korzystny stosunek watów do lumenów, dostępne również w obudowie chroniącej przed kurzem i wodą, niektóre mogą być zainstalowane pionowo.
  • Wady: Umiarkowanie drogie, jakość, wydajność i trwałość mogą się znacznie różnić w zależności od producenta i ceny, generalnie wymagają rozbudowanej instalacji do zasilania, muszą być zakupione od wyspecjalizowanych dostawców, wymagają wiedzy technicznej do instalacji.

Panele uprawowe LED

Najwyższej klasy lampy do uprawy roślin w pomieszczeniach, mogą być używane również do microgreens. Zazwyczaj używane w komercyjnych uprawach roślin na dużą skalę. Mają za zadanie zwiększyć ilość plonów oraz ich powtarzalność.

  • Zalety: Dostępne w różnych rozmiarach, intensywne światło o pełnym spektrum, zmienne rozmiary dla niestandardowych przestrzeni uprawowych, bardzo wydajny stosunek watów do lumenów.
  • Minusy: Drogie w zakupie, drogie w utrzymaniu (wysoki pobór mocy), wysoki profil ogranicza ich zdolność do pracy w pionowych systemach regałowych.

Podsumowanie

Nie musimy wybrać tylko jednego sposobu oświetlania swojej mikro-uprawy. Z powodzeniem można zastosować system, w którym będziemy doświetlać mikrolistki w krótkie dni jesienno-zimowe światłem sztucznym. Należy pamiętać, że nie można przesadzić. Nie należy doświetlać roślin powyżej 12-14 godzin. Całodobowe doświetlanie nie powoduje zwiększonego wzrostu, jedynie marnuje energię elektryczną. Najlepsze plony otrzymasz zapewniając roślinie pełen cykl dobowy (dzień i noc).

Paweł Wordecha

Paweł Wordecha

Miejski rolnik, miłośnik domowych upraw i fitoterapii. Od 2017 zgłębiający wiedzę na temat domowej uprawy mikroliści i kiełków oraz ich wpływu na zdrowie i organizm człowieka. Jestem certyfikowanym dietetykiem, w swoich artykułach stawiam na badania naukowe oraz sprawdzone opracowania. Liczą się dla mnie fakty potwierdzone praktyką!

Udostępnij
Mikroziółko poleca
Zacznij uprawę
Shopping Cart