Pleśń jest problemem, z którym walczy wiele osób uprawiających kiełki i mikrolistki. Poszerzenie wiedzy pozwoli Ci przeciwdziałać dzięki czemu nie będziesz tracić czasu i pieniędzy. W tym celu należy zrozumieć następujące punkty:
- Co powoduje pleśń?
- Jak możemy zapobiec pleśni?
Zapobieganie pleśni sprowadza się do kilku kluczowych kwestii, jak kontrolowanie wilgoci w przestrzeni uprawowej. Nadmiar wilgoci jest głównym czynnikiem rozwoju pleśni.
Włośniki, czy to pleśń?
Dla początkującego mikro-ogrodnika włośniki i pleśń może wyglądać bardzo podobnie, ale łatwo można zwrócić uwagę na podstawowe różnice. Włośniki to cienkie rzęski, przypominające puszystą bawełnę która wyrasta z korzeni, aby zwiększyć powierzchnię chłonną dla wody i substancji mineralnych. Nie ma zapachu i pojawia się tylko wokół korzenia siewki. Najbardziej widoczne w początkowej fazie kiełkowania. Włoski korzeniowe pojawiają się u podstawy nawet, gdy siewki są już starsze.
Jak rozpoznać pleśń?
Pleśń często pojawia się w postaci przypominającej pajęcze nitki na łusce nasiennej, łodydze lub liściach samej rośliny, jeżeli będzie mieć odpowiedni warunki może opanować całą hodowlę siewek. Powodem rozwoju jest brak odpowiedniej cyrkulacji powietrza, brak oświetlenia (Jakie oświetlenie wybrać do uprawy microgreens?) i nadmierna wilgotność, które są czynnikami sprzyjającymi dla rozwoju patogenów w wyniku czego grzyby zaczynają się rozmnażać i rozprzestrzeniać z rośliny na roślinę.
Rzeczy, na które należy zwrócić uwagę:
uciążliwy zapach,
rośnie nad glebą i bezpośrednio na kiełkach i mikrolistkach,
są delikatne w dotyku,
nie znikają po spłukaniu,
mogą pojawiać się jako czarne, fioletowe lub niebieskie plamy na liściach.
Grzyby atakują zarówno korzeń jak i łodygę. Pleśń zaczyna pobierać składniki odżywcze z rośliny co powoduje zwiotczenie łodygi i opadnięcie. Korzenie mogą zmienić kolor na brązowy i stać się oślizgłe. Z powodu opadania mikrolistków nasila się problem z brakiem przypływu powietrza i zwiększonej wilgotności u podstawy w wyniku czego coraz bardziej nasila się rozwój patogenów.
Dlaczego moje microgreens brzydko pachną?
Nieprzyjemny zapach microgreens jest pierwszym alarmującym sygnałem wskazującym na obecność pleśni w uprawie. Microgreens powinny pachnieć roślinnie i ziemiście, podczas gdy niektóre odmiany jak groszek czy brokuły pachną jak ich tradycyjne odpowiedniki. Jeśli jednak Twoje uprawa pachnie zgnilizną lub „bagiennie” jest to wskazówka, że coś jest nie tak. Oznacza to, że hodowla jest zbyt wilgotna co stanowi doskonałe środowisko do rozwoju pleśni. Pamiętaj, że uprawa zawierająca pleśń nie nadaje się do spożycia.
Co powoduje pleśń w microgreens?
Gdy mamy do czynienia z pleśnią w microgreens, zazwyczaj winowajcą jest zły drenaż. Microgreens potrzebują częstego podlewania, aby rosnąć, ale gromadząca się wilgoć pozostawiona na dnie pojemników może zaszkodzić Twojej uprawie. W celu zapewnienia cyrkulacji wilgoci i powietrza hodowla powinna być prowadzona na odpowiednim podłożu, które zawiera między innymi torf i perlit. W Mikroziółku skomponowaliśmy specjalną mieszankę dzięki czemu w zestawach do samodzielnej uprawy nie występuje problem z pleśnią. (więcej o podłożu i ziemi przeczytasz tutaj). Innym sposobem jest prowadzenie uprawy na specjalnych tackach uprawowych z otworami odprowadzającymi nadmiar wody. Nadmiar wilgoci w powietrzu również może być przyczyną problemów, idealna wilgotność powietrza powinna wynosić od 40% do 60%. Jeżeli zalecany poziom wilgotności jest przekroczony, dodanie osuszacza powietrza może pomóc w regulacji poziomu wilgotności. Pleśń preferuje ciepłe, wilgotne i ciemne środowiska, pamiętajmy więc o zapewnieniu odpowiedniej ilości światła naturalnego lub światła sztucznego (Jakie oświetlenie wybrać do uprawy microgreens?) jak i odpowiednią cyrkulacja powietrza. Przy większych uprawach zalecane jest instalowanie specjalnych wentylatorów.
Gęstość wysiewu nasion
Jeśli nasiona zostaną posadzone zbyt gęsto, nie będą mogły „oddychać” i odprowadzać wody. Korzenie zbijają się w grudki, ponieważ rosną zbyt blisko siebie, co uniemożliwia skuteczny drenaż. W miarę jak siewki będą rosły, cyrkulacja powietrza u podstaw łodyg również będzie coraz trudniejsza. Nasiona różnią się wagą i wielkością w zależności od gatunku, z tego względu różne nasiona wymagają innej gęstości i wagi wysiewu.
Podsumowanie
- Kontroluj wilgotność powietrza,
- Stosuj odpowiednie podłoże,
- Zapewnij odpowiednią cyrkulacje powietrza,
- Stwórz odpowiednie warunki naświetlenia,
- Unikaj zbyt gęstego wysiewu.