Jak mikroliście gorczycy zmieniają życie tych, którzy je wybierają?
Czy wiedziałeś o tym, że gorczyca to jeden z najstarszych składników, któremu przypisywano zdolności lecznicze? Dzisiejsze doniesienia naukowe potwierdzają, że mikroliście gorczycy posiadają właściwości przeciwzapalne i pobudzające trawienie! Swoim słodko pikantnym smakiem siewki rozbudzą kubki smakowe niejednego łasucha. Chcesz się dowiedzieć więcej o gorczycy? Czytaj dalej!
Skąd pochodzi gorczyca?
Już w starożytnym Egipcie – praktycznie 5000 lat temu – zauważono jej właściwości zdrowotne. Za to walory smakowe docenili już starożytni Rzymianie i Grecy. Gaius Plinius w swoich dziełach wymieniał prawie 40 specyfików w których skład wchodziła właśnie gorczyca biała, czyli po łacinie Sinapis alba. Przyjmuje się też, że to najprawdopodobniej Rzymianie wymyślili pastę z gorczycy która jest przodkiem naszej współczesnej musztardy – opis tworzenia pasty należał do Columella i pochodził z I wieku p.n.e.
W średniowieczu wierzono, że ziarna rzucone przy progu sprzyjają łagodzeniu awantur domowych, a zaszyte w pościeli „konserwują” związki małżeńskie. Natomiast ziarno gorczycy zakopane w ogrodzie o północy odczyniają uroki rzucone przez zawistnych sąsiadów, które to w naszych regionalnych tradycjach pozostają niezmienne rzucane od setek lat. Ziarno gorczycy pojawia się też w nowym testamencie, gdzie królestwo niebieskie jest właśnie do niego porównywane.
Dla kogo są mikroliście gorczycy?
Dzisiejsza nauka potwierdza, że mikroliście gorczycy posiadają właściwości pobudzające trawienie. Kto może skorzystać z ich zbawiennego działania?
- Witaminy z grupy B służą wszystkim, którzy dbają prawidłowe funkcjonowanie organizmu.
- Wapń, magnez i wit. K chronią układ kostny wszystkich narażonych na jego schorzenia.
- Przeciwutleniacze i kwasy omega-3 poprawiają jakość cery i poprawiają odporność.
- Ponadto wpływają pozytywnie na układ pokarmowy poprzez zawartość selenu.
Gorczyca biała jest też lekiem na stany zapalne błon śluzowych, pobudzają wydzielanie soku żołądkowego, leczy stany nieżytowe jelita i żołądka. Stanowi również pomoc w leczeniu nadkwaśności i wzdęć. Co ciekawe, w Indiach spożywanie gorczycy (jak i okłady skóry głowy) są przepisywane przez lekarzy jako środek stymulujący wzrost włosów.
Do czego najlepiej użyć mikroliście?
Gorczyca obok czosnku jest jednym z najczęściej wybieranych dodatków kulinarnych. Także aromatyczne Mikroliście gorczycy sprawiają, że mięsa i sosy będą smakować lepiej. Sprawdzi się też jako pikantny dodatek do sałatek, nadając im więcej charakteru. Wystarczy, że kupisz zestaw do własnego wyhodowania mikroliści gorczycy. Smacznego!