Mikroliście brokuła – dlaczego musisz tego spróbować?

Liścienie microgreens brokuła

Mikroliście brokuła - superfood, który musi znaleźć się w twoim jadłospisie!

Brokuł zajmuje szczególne miejsce wśród wszystkich znanych nam warzyw. Kiełki, mikroliście brokuła, jak i w pełni wyrośnięte rośliny są poddawane wielu testom. Dziesiątki prac naukowych wypowiada się o nich w samych superlatywach. Jeżeli chcesz znać powody, dla których uczeni całego świata chwalą sobie brokuła, czytaj dalej!

Skąd pochodzi brokuł?

Brokuł, czyli kapusta szparagowa (łac. Brassica oleracea L. var. italica) – to roślina jednoroczna należąca do rodziny kapustowatych. W literaturze opisano go jako przodka kalafiora. Najprawdopodobniej pochodzi z Cypru lub Azji Mniejszej. Powszechnie uprawiano go w starożytnej Grecji i Rzymie pod nazwą „cyma”. Występuje wyłącznie jako warzywo uprawne, nie ma go na stanowiskach naturalnych. Wskazuje to na celowe krzyżowanie różnych roślin już 2000 lat p.n.e.

 
Brokuł do Polski trafił za sprawą Królowej Bony na początku XVI wieku. Od tego czasu zadomowił się w Polsce na dobre. Nasz kraj stał się liderem wśród producentów tego warzywa (możemy pochwalić się identyczną roczną produkcje co USA).

Jak mikroliście brokuła zmieniają Twoje życie?

Po pierwsze, znacząco obniżają ryzyko zachorowania na raka. Zapewnia to wysoka zawartość silnych antyoksydantów. Zaliczają się do nich aktywne składniki przeciwdziałające rozwojowi komórek rakowych:

  • sulforafan
  • beta-karoten
  • izotiocyjany
  • indolkarbinol
  • chlorofil

Mikroliście brokuła zawierają wysoką dawkę magnezu i potasu, które regulują pracę serca oraz układu krążenia. Brokuły zawierają też bardzo dużo kwasu foliowego, w momencie gdy większość populacji cierpi na jego niedobory z powodu wysokiego stresu, nadmiernego spożycia kawy i alkoholu. Do tego razem z witaminą B12 bierze udział w procesie krwiotwórczym.

Co jeszcze dobrego kryje brokuł?

Stwierdzono np., że niedobór kwasu foliowego często zdarza się u osób z depresją, może też prowadzić do anemii. Wysoka zawartość kwasu foliowego w Mikroliściach Brokuła może mieć zbawienny wpływ na zdrowie fizyczne i psychiczne. Stosunkowo wysoka zawartość chromu i bardzo niski indeks glikemiczny brokułów wpływa na to, że stanowią często polecany dodatek do dań dla diabetyków. Osoby zainteresowane kulturystyką również powinny rozważyć te mikroliście. Brokuł zawiera potężną ilość białka, która dobrze wpływa na rozrost mięśni.

Jeżeli chcesz zainwestować w zdrowie, kup zestaw do własnego wysiewu mikroliści brokuła.

Picture of Paweł Wordecha

Paweł Wordecha

Miejski rolnik, miłośnik domowych upraw i fitoterapii. Od 2017 zgłębiający wiedzę na temat domowej uprawy mikroliści i kiełków oraz ich wpływu na zdrowie i organizm człowieka. Jestem certyfikowanym dietetykiem, w swoich artykułach stawiam na badania naukowe oraz sprawdzone opracowania. Liczą się dla mnie fakty potwierdzone praktyką!

Udostępnij
Mikroziółko poleca
Zacznij uprawę
Shopping Cart