Ile światła potrzebują Mikroliście do wzrostu?

Zestawy do samodzielnej uprawy czerwonej kapusty, słonecznika, groszku i soczewicy

Czynniki przy wyborze oświetlenia

W celu wybrania odpowiedniego oświetlenie należy wziąć pod uwagę wiele czynników, między innymi:

  • Czy uprawiasz na użytek domowy, czy chcesz prowadzić uprawę komercyjną?
  • Ile zestawów będziesz uprawiać?
  • Czy masz dostęp do światła słonecznego (np. w szklarni lub w pomieszczeniu z oknem)?
  • Czy planujesz uprawę całoroczną?
  • Czy wymagany jest konkretny czas zbiorów, czy może bardziej elastyczny?
  • Ile pieniędzy możesz zainwestować w swój system oświetlenia?

Ile godzin światła potrzebują microgreens?

Najbardziej optymalnym czasem doświetlania mikrolistków jest przedział od 12 do 14 godzin, minimalną wartością jaką potrzebują rośliny (w tym kiełki) to co najmniej 6 godzin dziennie dobrej jakości światła, aby mogły normalnie się rozwijać. Jeśli korzystasz ze światła słonecznego, nie jesteś w stanie kontrolować jego intensywności, która jest zależna od pory roku i pogody. Podczas uprawy, warto jest eksperymentować z różnymi źródłami światła, aby móc jak najefektywniej uprawiać microgreens. W okresie jesienno-ziomowym i w dni pochmurne warto doświetlać uprawę za pomocą światła sztucznego.

Kiedy powinienem wystawić microgreens na działanie światła?

Microgreens powinny kiełkować w ciemności i pod obciążeniem (zgodnie z naszą instrukcja dostępną na stronie) przez pierwsze 3-4 dni po wysianiu. Ma to zapewnić lepsze ukorzenienie, większe plony i bardziej równomierny wzrost siewek. Wolniej rosnące microgreens mogą potrzebować więcej dni pod przykryciem.

Skąd wiesz, że twoje microgreens mają wystarczająco dużo światła?

Jeśli twoje mikroliście nie otrzymują wystarczającej ilości światła, będą wiotkie i cienkie. Wysokie i smukłe siewki są wynikiem braku wystarczającej ilości promieni słonecznych. Gdy brakuje im światła, rośliny wyciągają się w jego poszukiwaniu. To sprawia, że są mniej estetyczne, cienkie, a także wpływa negatywnie na walory odżywcze. Zbyt dużo światła lub światło umieszczone zbyt blisko roślin również może być szkodliwe dla microgreens. Może to spowodować utratę koloru i soczystości oraz przypalenie liści. Pamiętajmy również, że rośliny potrzebuję czasu, bez światła który jest niezbędny do procesów i prawidłowego wzrostu, zachodzi wtedy proces ciemnej fotosyntezy.

Ile godzin dziennie powinny być naświetlane twoje kiełki i siewki?

Kiełki nie potrzebują większej ilości światła do wzrostu, w niektórych przypadkach jest ono nawet niepożądane (np. fasola mung lub kukurydza). Wystawienie niektórych kiełków na działanie światła powoduje to gorzknienie, utratę smaku i zdrewnienie łodyg, łykowatość.
Siewki czyli mikroliście potrzebują co najmniej 6 godzin światła, ale najbardziej optymalne warunki to 12-14 godzin doświetlania dziennie.

Czy światło może być zbyt silne?

Światło może być zbyt silne, jeśli jest umieszczone zbyt blisko roślin lub jest przeznaczone do zastosowań komercyjnych, a jest użyte przy małej uprawie domowej. Niektóre światła są tak silne, że mogą powodować przebarwienia oraz wypalić plony. Należy pamiętać, że nie ma potrzeby doświetlać mikroliści więcej niż 14 godzin.

Jaki rodzaj naświetlania jest najlepszy dla microgreens?

Najlepszym światłem dla siewek mikrolistków jest światło naturalne, posiada pełne spektrum światła, jest bez kosztowe. Minusem jest sezonowość i brak równomiernego naświetlania uprawy. Jeżeli wybierzemy sztuczne światło najlepszym wyborem będą lampy LED lub lampy fluorescencyjne ze względu na niski koszt, dobór koloru i temperatury barwowej, wysoką efektywność. Przy uprawie komercyjnym warto przemyśleć zakup profesjonalnych paneli uprawowych LED lub specjalnie zamówionych systemów na bazie diod LEDowych.

Picture of Paweł Wordecha

Paweł Wordecha

Miejski rolnik, miłośnik domowych upraw i fitoterapii. Od 2017 zgłębiający wiedzę na temat domowej uprawy mikroliści i kiełków oraz ich wpływu na zdrowie i organizm człowieka. Jestem certyfikowanym dietetykiem, w swoich artykułach stawiam na badania naukowe oraz sprawdzone opracowania. Liczą się dla mnie fakty potwierdzone praktyką!

Udostępnij
Mikroziółko poleca
Zacznij uprawę
Shopping Cart