Uprawa Microgreens

Instrukcja uprawy mikroliści w domowych warunkach.

1. Bierzemy większy słoik (1l minium) oraz nasiona słonecznika – w moim wypadku 150g – zalewamy nasiona wodą (pokojowa temperatura). Słoik zostawiamy na kilka do kilkunastu godzin. Niech nasiona sobie spokojnie nasiąkają, będą miały potem bardziej równomierny start. Starajmy się co około 4-6h płukać nasionka żeby nie dopuścić do rozwoju bakterii beztlenowych. Można dodać kilkanaście militrów wody utlenionej (perhydrol spożywczy) – ma to na celu eliminacje mikroflory która pozostała na nasionach, która to w przyszłości może być pożywką dla grzybicy, największego wroga mikroliści.

2. Potrzebujemy dwóch pojemników. Jeden będzie robił za doniczkę (musi mieć otwory które będą odprowadzać nadmiar wody) – drugi będzie podstawką. To tutaj będziemy wlewać wodę podczas podlewania słoneczników. Rozmiar mojego pojemnika to 30 cm x 60cm x 6cm

3. Do doniczki nakładam około 4,5l ziemi wymieszanej z perlitem.

4. Wyrównuje i ugniatam całość.

5. Należy odsączyć nasiona a następnie równomiernie rozprowadzić je po całej powierzchni.

6. Całość podlewamy delikatnie spryskiwaczem, tak żeby nasionka i ziemia były wilgotne, nie chcemy ich jednak przelać. Robienie tzw. “bagienka” nie jest wskazane – korzenie muszą mieć dostęp do powietrza, bez tego będą się dusić i umierać, brak dostępu do powietrza jest też idealnym środowiskiem do rozwoju bakterii beztlenowych. Tego bardzo nie chcemy w naszych uprawach!

7. Przykrywamy całość i obciążamy – ja wrzucam na taką tackę słonecznika około 8kg (i tak to podniosą!). Blokując dostęp światła prowokujemy kiełki do lepszego ukorzeniania się oraz do wzrostu. Ciepłe miejsce (około 25 stopni Celsjusza) jest wskazane, żeby proces kiełkowania przebiegł poprawnie. Opryskujemy wodą ze spryskiwacza kiełkujące nasiona codziennie, żeby zapewnić im odpowiednią wilgotność podłoża.

8. W momencie jak przykrywająca tacka wraz z obciążeniem zostanie podniesiona przez kiełkujący słonecznik o około 2 centymetry, ściągamy obciążenie i wystawiamy nasze rośliny na działanie promieni słonecznych. Podlewamy dwa razy dziennie do dolnej tacki (po fazie kiełkowanie podlewanie od góry nie jest już wskazane) – należy stale monitorować wilgotność podłoża, w szczególności w suchych i przewiewnych pomieszczeniach. Mikroliście są gotowe do ścięcia w momencie gdy pojawią się zalążki dodatkowej pary liści pomiędzy dwoma pierwszymi listkami.

Najnowsze wiadomości

Sprawdź nasze ostatnie posty

Brak produktów w koszyku.